TAHSİN TARHAN SARAYLI EVLERİNİN AKIBETİNİ MEHMET NURİ ERSOY’A SORDU

14 Eylül 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

TAHSİN TARHAN SARAYLI EVLERİNİN AKIBETİNİ MEHMET NURİ ERSOY’A SORDU

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kocaeli’nin tarihi Saraylı Evlerinin akıbetini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

Tarhan, “Kocaeli bir sanayi şehri olarak biliniyor. Oysa Kocaeli ülkemizin tarihi açısından da önemli kültürel mirasları barındıran bir şehir. Bu önemli tarihi değerlerimizden biri de Saraylı’da bulunan Tarihi Saraylı Evleri’dir. Kocaeli’de kültürel mirasımıza sahip çıkmalıyız. Bu evlerin gelecek kuşaklar tarafından da bilinmesi, görülmesi ve gezilmesi imkanını sağlamamız gerekir. Çünkü kentlilik bilinci sadece bugün kente sahip çıkmakla değil, kenti tüm tarihi ile bilmek, yaşamak ve görmekle oluşabilir.”dedi.

Tarihi Saraylı Evlerinin restorasyonlarının yapılmasının sadece Kocaeli için değil, tüm ülke için tarihe sahip çıkmak adına öneminin altını çizen Tarhan, Saraylı Mahallesini ziyaretinin ardından Bakan Ersoy’a Tarihi Saraylı Evleri’nin restore edilmesine yönelik Bakanlığın bir planı olup olmadığı, böyle bir plan varsa çalışmaların ne zaman başlayacağını sordu. Tarhan ayrıca tarihi ev olarak tescillenen ev sayısının da yine Bakan Ersoy tarafından yanıtlanmasını istedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN