Özel markalı ürünler sektörü 8 ayda yüzde 25 büyüdü

24 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Perakende sektörü Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği’nin (PLAT),bu yıl 4.’sünü düzenlediği Private Label Zirvesi’nde buluştu. Üretici ve tedarikçi firmaların yanı sıra Ulusal ve yerel market zincirlerinin üst düzey isimlerini aynı platformda bir araya getiren Kurtköy Crowne Plaza’daki zirveye 900’e yakın kişi katıldı. 4. Private Label Zirvesi’nde Nielsen’in özel markalı ürünler sektörüne yönelik son verileri de açıklandı. Buna göre özel markalı ürünler sektörü 2018 yılının 8 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 büyüdü. En yüksek büyüme yüzde 33 ile ev temizlik ürünleri kategorisinde yaşandı. Privatel label ürünlerin alışveriş sepetindeki ağırlığı da arttı ve süpermarket pazarında satılan 100 üründen 20’si özel markalı ürünlerden oluştu.

Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) tarafından sektördeki son gelişmeleri değerlendirmek amacıyla düzenlenen 4. Private Label Zirvesi, Kurtköy Crowne Plaza’da yapıldı. Perakende zincirinin tüm halkalarını buluşturan zirve her yıl artan katılımcı sayısı ile alanında marka etkinliklerden biri haline gelmiş durumda.

PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer’in açılış konuşmasıyla başlayan 4. Private Label Zirvesi’nin sabah oturumunda; Nielsen Perakende Hizmetleri Lideri Tamer Gülsaç “2018 yılı FMCG Pazarı ve Private Label Trendleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirirken PLAT Derneği Genel Sekreteri Füsun Erkal PL üreticileri ile yapılan anket sonuçlarını paylaştı. Sabah oturumunda son olarak Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, dünya ve Türkiye ekonomisi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İmer Özer, üretici ve tedarikçi firmaların yanı sıra ulusal ve yerel ölçekteki perakende zincirlerinin temsilcilerinin katıldığı zirvenin açılışında yaptığı konuşmada özel markalı ürünler sektörünün giderek zorlaşan bir ekonomik yapı ve rekabet ortamında sanayicilerinin özverili çalışmaları ile büyümesini sürdürdüğünü söyledi. Bu büyümenin kalıcı ve sağlıklı olabilmesi için bir uzlaşma zeminine ihtiyaç olduğunun altını çizen İmer Özer, “Rekabetin zorlaştığı ve üretim maliyetlerinin arttığı bir ekonomik yapıda sanayicilerimizin ayakta kalması ancak karşılıklı anlayış ve uzlaşma ile mümkün olabilecektir. Özel markalı ürünler yani Private Label son dönemde hızla büyüyor ancak sürdürülebilir ve kalıcı büyüme için üretici ve perakendeci arasında bir uzlaşma zemini oluşturmamız gerekiyor” diye konuştu.

PLAT Başkanı İmer Özer’den sonra söz alan Nielsen Perakende Hizmetleri Lideri Tamer Gülsaç, özel markalı ürünler sektöründeki son verileri paylaştı.

Özel markalı ürünler büyümede Hızlı Tüketim Ürünleri sektörüne fark attı…

Tüketicilerin daha ekonomik bulduğu özel markalı ürünlere (Private Label) yönelik kalite algısındaki yükseliş sektördeki büyüme ivmesini yukarıya taşıyor. Nielsen verilerine göre 2018 yılının Ocak – Ağustos döneminde Türkiye Hızlı Tüketim Ürünleri Sektörü yüzde 17 büyürken Özel Markalı Ürünler (Private Label) sektöründe yüzde 25’lik büyüme gerçekleşti. Özel markalı ürünlerde en yüksek büyüme gösteren ürün kategorisi yüzde 33’lük pay ile ev temizlik ürünleri olurken ev temizlik ürünlerini yüzde 24 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 23 ile kişisel bakım ürünleri izledi.

Tüketicilerin yüzde 66’sı ekonomik olduğu için özel markalı ürünlere yöneliyor…

Tüketicilerin yüzde 66’sı özel markalı ürünleri daha ekonomik bulduğu için tercih ederken yüzde 42’si aldığı ürünün kalitesinin ödediği paraya değdiğini düşünüyor. Özel markalı ürünler pazarındaki büyümede tüketicinin özel markalı ürünlere bakışında yaşanan değişim kadar mağaza sayılarındaki artışla birlikte daha ulaşılabilir olmaları da etkili bir faktör olarak dikkat çekti. Türkiye’deki modern kanal mağaza sayısı son 10 yılda üç katına çıktı ve 10 bin 152 seviyesinden 30 bin 640’a yükseldi. 400 metrekarenin altındaki mağaza büyüklükleri ile BİM, A101 ve Şok gibi indirim marketlerinin sadece son 2 yılda mağaza sayılarını yüzde 34 artırmaları private label pazarının büyümesinde en büyük rolü oynadı.

Süpermarket pazarında satılan 100 üründen 20’si özel markalı…

Özel markalı ürünlerin toplam süpermarket pazarının cirosundaki payı Avrupa’da yüzde 18 ile yüzde 42 arasında değişirken ortalama yüzde 31,5 olarak ölçülüyor. Türkiye’de ise bu oran (alkol ve sigara hariç) yüzde 19,9’a ulaşmış durumda. Bu rakam aynı zamanda Avrupa’daki rakamlarla kıyaslandığında özel markalı ürünler sektörünün ülkemizdeki büyüme potansiyelinin yüksekliğine işaret ediyor.

Sunuculuğunu Oylum Talu’nun yaptığı 4. Private Label Zirvesi’nin öğleden sonraki oturumunun ilk konukları ise perakende sektörünün önemli oyuncuları BİM COO’su Galip Aykaç ve A101 CEO’su Erhan Bostan oldu. Galip Aykaç ve Erhan Bostan’ın ardından Korn Ferry Türkiye Başkanı Şerif Kaynar“İş Dünyasında Başarı” konulu bir konuşma yaptı. Zirvenin katılımcıları, İzgören Akademi Kurucusu Ahmet Şerif İzgören’in “Değerlerle uzlaşmak” başlıklı sunumunu ilgiyle izledi.

PLAT Derneği 4. Private Label Zirvesi’ne İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Sapro Temizlik Ürünleri ve Seluz Fragrance Company, Altın Sponsor; Aerofa Aerosol, Beautyİstanbul Fuarı, Serdar Plastik ve Yayla Bakliyat Gümüş Sponsor; Atak Turizm, Pantone ve Şimşek Plastik Bronz Sponsor; perakande.org İletişim Sponsoru olarak destek verdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN