Osman Gazi Köprüsü Açılıyor: Yarın Sabah Araçla Geçilebilecek

30 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

 İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate Osman Gazi Köprüsü açılıyor. Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da katılıyor. Törende Başbakan Binali Yıldırım bir konuşma yaptı. Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir müjdesi olduğunu söyleyerek konuşmasını sonlandırdı. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor…

 • İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan Osman Gazi Köprüsü’nün açılışı gerçekleşiyor.

  TEMELİ 3 YIL ÖNCE ATILDI

  Osman Gazi Köprüsü’nün temeli yaklaşık üç yıl önce atıldı. 39 ayda tamamlanan köprü 252 metre kule yüksekliğine, 35,93 metre tabliye genişliğine, bin 550 metre orta açıklığına ve 2 bin 682 metre uzunluğa sahip.

  TÖREN ÖNCESİ BÜYÜK SÜRPRİZ

  Köprü geçiş ücretinin açıklanmasından önce önemli bir düzenleme yapıldı. Yap-işlet-devret (YİD) modeli çerçevesinde yaptırılan köprülerin geçişinde Katma Değer Vergisi (KDV) oranı yüzde 8 olarak uygulanacak.

  Bakanlar Kurulu’nun, Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

  Buna göre, YİD modeli çerçevesinde yaptırılan köprülerin geçişinde KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanacak. Daha önce uygulanan KDV oranı yüzde 18’di. KDV’deki indirimin, köprü geçiş ücretine de olumlu yansıması bekleniyor..

  15 BİN KİŞİYE İFTAR

  Açılış töreninden ardından yaklaşık 15 bin kişiye iftar verilecek.

  8 BİN İŞÇİ ÇALIŞTI 

  Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada bulunan köprünün yapımında, 8 bin işçi çalıştı. Köprü, kuş türlerinin yaşadığı ‘Hersek Lagünü’nde bulunduğu için biyoljik çeşitliliğe zarar vermemesi için kavisli yapıldı. Öte yandan köprü, İzmit Körgezi’ndeki arsa ve konut fiyatlarını artırdı.

  İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek, toplam yatırım bedeli 9 milyar dolar olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan köprü sayesinde İzmit Körfezi 4 dakikada geçilebilecek. İzmit Körfezi otomobille mevcut yol kullanılarak yaklaşık 2 saatte geçiliyordu.
  Projenin tamamı yolu 95 kilometre kısaltacak

  Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil), 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak. Otoyolun tamamının, mevcut devlet yoluna göre mesafeyi 95 kilometre kısaltacak olması karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörüldü.

  SON DAKİKA: BAYRAMDA GEÇİŞLER ÜCRETSİZ

  Köprüden 1 Temmuz (yarın sabah) itibariyle araç geçişi başlayacak. Geçiş ücreti 90 TL olan köprüden bayram boyunca ise geçişler ücretsiz olacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN