Akdeniz’de göçmen faciası

14 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Akdeniz’in Libya açıklarında sığınmacıları taşıyan bir teknenin alabora olduğu bildirildi. 100’ü aşkın göçmenin bulunduğu tekneden 4 sığınmacının sağ kurtulduğu, 8 göçmenin de cesedinin denizden çıkarıldığı açıklandı.

Libya’nın 30 deniz mili  açığında içinde 100’ü aşkın göçmenin bulunduğu teknenin alabora olduğu, olay  yerinde 4 sığınmacının sağ kurtarıldığı, 8 göçmenin de cesedinin denizden  çıkarıldığı belirtildi.

Kurtarılan sığınmacıların ifadelerine göre teknedekilerin  toplam sayısının 107 olduğu, bu nedenle bölgede arama-kurtarma çalışmalarının  ağır deniz koşullarına rağmen devam ettiği bildirildi.

Roma’daki Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan idare edilen kurtarma  operasyonuna, bölgeye en yakın konumdaki AB Dış Sınırlarının Yönetimi için  Operasyonel İşbirliği Ajansı’na (FRONTEX) bağlı deniz unsurları ve ticari  gemilerin yönlendirildiği kaydedildi.

Bu arada, yine aynı bölgede sabah saatlerinde üçünde 3 göçmenin cesedi  bulunan bir başka sığınmacı teknesine kurtarma operasyonu yapıldı.

Akdeniz’de, insan kaçakçılarının en yoğun kullandığı güzergahlardan  biri olan söz konusu hatta geçen yıl 5 bin 22 kişi hayatını kaybetmişti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN